PL / EN
CZY ASOS MA SZANSĘ ZDETRONIZOWAĆ ZARĘ?

CZY ASOS MA SZANSĘ ZDETRONIZOWAĆ ZARĘ?

ASOS stosuje kompleksową strategię zorientowaną na klienta. Zobaczcie, jakie metody jeszcze pozwalają marce wyjść modzie naprzód! 

ASOS KONTRA ZARA?

2017 rok na rynku mody był określany mianem burzy ze względu na nieprzewidywalność i kryzys finansowy, który dotknął marki odzieżowe. W obliczu transformacji cyfrowej, handel detaliczny zaczął upadać, wiele firm zamknęło swoją działalności, a inne musiały kontrolować likwidację sklepów w tempie ponad trzykrotnie wyższym niż w 2016 roku. Gracze skoncentrowali się głównie na tym, by przetrwać. Jednak na polu gry utrzymał się brytyjski detalista odzieży ASOS, który zahamował te wahania. Niedawno firma opublikowała wiadomość o 23% wzroście sprzedaży. Pracownicy są w stanie produkować towar w ciągu od dwóch do czterech tygodni, czyli aktualnie nawet szybciej niż Zara, której proces ten zajmuje około pięciu tygodni. Pojawia się więc pytanie: czy hiszpańska sieciówka zostanie z tyłu tego wyścigu? Obecnie trudno jest porównywać wspomniane dwa brandy, gdyż dochody Zary osiągają 17,2 miliardów dolarów i znacznie przewyższają zyski ASOS o wartości 2,6 miliardów. Jednak to ta druga marka ma przewagę nad internetowym handlem detalicznym, bo na tym polu odnotowała 27% wzrost. ASOS wyprzedza więc hiszpańską sieciówkę w dziedzinie e-commerce - jego witrynę w internecie odwiedza znacznie więcej potencjalnych klientów.

JAK DZIAŁA ASOS - UPROSZCZONY ŁAŃCUCH DOSTAW

Marka koncentruje się tym, by klienci jak najszybciej (i w dodatku bezpłatnie) mogli otrzymać zamówiony przez Internet towar. Czym to jest spowodowane? Liczba dostaw w ciągu jednego dnia diametralnie wzrosła. Pod tym względem konkurencja jest mocna. Zarówno ASOS, jak i Zara słyną ze skróconego łańcucha dostaw. Utworzenie regionalnych węzłów na kluczowych rynkach, takich jak Francja, Niemcy, Włochy, czy Hiszpania pozwala zaoszczędzić czas i klient otrzymuje towar niezwykle szybko, bo nawet w ciągu 48 godzin. ASOS przypisuje także pierwszeństwo magazynowaniu i dostawie.

ASOS, marketing

JAK DZIAŁA ASOS - JEDNO GIGANTCZNE CENTRUM HANDLOWE

Marka ASOS oferuje swoim klientom różnorodne produkty, wyznając zasadę, że nawet wśród ludzi młodych może być wiele rozmaitych stylów i potrzeb. W katalogu znajdziecie ubrania plus size, ciążowe, ślubne, a nawet vintage. Dzięki tak szerokiej ofercie, marka szybko zyskała reputację „wszechstronnej i wygodnej”. Dwie piąte sprzedaży obejmują produkty z metką ASOS, co zapewnia brandowi większą kontrolę nad łańcuchem dostaw, efektywność oraz możliwości szybkiego wejścia na rynek. W dowolnej chwili ASOS może być przygotowany na zamówienie 85 000 produktów - tę liczbę zawsze posiada w magazynie.

JAK DZIAŁA ASOS – KAMPANIE W IMIĘ RÓŻNORODNOŚCI

ASOS dostosowuje także kampanie marketingowe do różnorodnych grup społecznych. Koncentruje swoje działania na młodszej klienteli, wartościach konsumenckich oraz podkreśla poszanowanie ich indywidualności i autentyczności. Pracownicy marki umiejętnie słuchają potrzeb swoich odbiorców, a samą firmę cechuje funkcjonalność, bycie na bieżąco z modą oraz skuteczna strategia marketingowa, która dociera do reprezentantów nowej generacji.

ASOS, trendy

JAK DZIAŁA ASOS – NOWE PRODUKTY PRZEZ CAŁY CZAS

Pracownicy ASOS twierdzą, że to „świeżość” napędza firmę. Niezwykle istotne jest więc skupianie się na „byciu tu i teraz”, co w praktyce przekłada się na nieustannie aktualizowanie oferty o nowe produkty oraz najgorętsze trendy sezonu. Detalista co tydzień poszerza asortyment o pięć tysięcy rzeczy. Jak podkreśla McKinsey – to obecnie zaskakujące zjawisko, bo klienci sprawują kontrolę nad nowościami. Wciąż potrzebują kolejnych trendów dopasowanych do ich stylu życia.

JAK DZIAŁA ASOS – NIE CHODZI O BYCIE NAJTAŃSZYM

Nie wszystkie ubrania marki ASOS są tanie. Sam brand zresztą przyznaje, że w momencie, gdy światem rządzi mechanizm „fast-fashion”, klienci powinni mieć wybór. Efekt? W ofercie sklepu znajdziecie produkty za wyższą i niższą cenę. Tych najtańszych szukajcie w osobnej sekcji outlet, która zajmuje prawie 18% całej oferty. W ten sposób każdy może kupić ubranie także z wyprzedaży, czy skorzystać z kodów rabatowych.

Podsumowując działania ASOS, można stwierdzić, że marka korzysta z kilku metod sprzedażowych i marketingowych jednocześnie. Połączone naraz pozwalają jej uzyskać pozycję superszybkiego lidera mody. W dodatku dobrze zaprojektowane strategie na wielu frontach sprawiają, że ubrania są kupowane w dużych ilościach. Niezawodny system zakupów online zapewnia szybką i bezproblemową obsługę klienta, a zwinna sieć współpracy umożliwia ultra-szybką modę, odzwierciedlającą współczesne czasy i pojawiające się trendy konsumenckie. Dzięki tym zaletom ASOS może przezwyciężyć trudności na rynku odzieżowym i przyspieszyć tempo produkcji.

POLECAMY: ASOS WPROWADZA PROGRAM SZKOLENIOWY NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEJ MODY

W naszej galerii prezentujemy różne ubrania proponowane przez markę ASOS.

video

STELLA MCCARTNEY WIOSNA LATO 2019

tagi: ASOS | Zara | trendy | rynek | biznes | ZARA | TRENDY |

podobne artykuły