lamode > INFO > MODOPEDIA > Z MĘSKIEJ GARDEROBY DO DAMSKIEJ SZAFY - HISTORIA SMOKINGU
Lamode.info

Z MĘSKIEJ GARDEROBY DO DAMSKIEJ SZAFY - HISTORIA SMOKINGU

Z MĘSKIEJ GARDEROBY DO DAMSKIEJ SZAFY - HISTORIA SMOKINGU

Dodane przez Weronika P.
22 Październik '11

Od połowy XIX wieku męski strój wieczorowy powoli podlegał przeobrażeniom, klienci zaczęli szukać czegoś nie tylko efektownego, ale także, wygodnego. Od 1860 roku na mniej oficjalnych przyjęciach panowie pokazywali się w smokingowej marynarce (wcześniej zarezerwowanej tylko na męskie spotkania w klubowej palarni – stąd też nazwa le smoking). W latach 50-tych czarny lub kremowy smoking stał się najpopularniejszym strojem wieczorowym.

 

Wyrafinowany męski strój w 1966 roku trafił na warsztat genialnego kreatora Yves Saint Laurent. To właśnie pochodzący z Algieru projektant zaprosił kobiety do męskiego świata prezentując w kolekcji  haute couture wiosna lato marynarkę smokingową na modelkach. W momencie, w którym pierwsza modelka w dwurzędowej marynarce i długich korespondujących z nią spodniach wkroczyła na wybieg – świat mody przewrócił się do góry nogami.

 

Podczas jednego wieczoru Yves przedefiniował kobiecą sylwetkę i zaoferował kobietom odważną alternatywę dla klasycznej małej czarnej. Ikony stylu tamtych czasów od razu podchwyciły innowacyjny pomysł – w smokingową marynarkę natychmiast zaopatrzyły się Catherine Deneuve, Betty Catroux, Liza Mirelli, Loulou de la Falaise, Lauren Becall i Bianca Jagger. To właśnie z kobiecą marynarką smokingową narodziła się androgeniczna elegancja.

 

tl_files/info/MODOPEDIA/HISTORIA SMOKINGU/EN_00163435_0043.jpgfot. East News/ Smoking z kolekcji haute couture Yves Saint Laurent wiosna lato 1967

 

- Ona ( smokingowa marynarka przyp.red) naprawdę sprawia, że czujesz się inaczej niż kobieta; zmienia nawet gestykulację. -  mówiła Catherine Deneuve o projekcie Yves Saint Laurent. Faktycznie, smoking daje kobiecie poczucie niesłychanej pewności siebie, całkowitą swobodę i wyrafinowaną elegancję, czyli wszystko czego potrzeba do szczęścia każdej fance mody.

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja