lamode > INFO > MODOPEDIA > KRÓTKA HISTORIA KOPERTOWEJ SUKIENKI DIANE VON FURSTENBERG
Lamode.info

KRÓTKA HISTORIA KOPERTOWEJ SUKIENKI DIANE VON FURSTENBERG

KRÓTKA HISTORIA KOPERTOWEJ SUKIENKI DIANE VON FURSTENBERG

Dodane przez Weronika P.
23 Grudzień '11

Jeśli istnieje sukienka zaprojektowana, aby schlebiać kobiecej sylwetce, to jest nią bez wątpienia sukienka kopertowa. Pasek materiału wiązany w talii pozwala na dowolne dopasowanie sukienki do figury, podkreślanie jej atutów i tuszowanie mankamentów. Za każdym razem, gdy ją zakładamy, możemy dowolnie poddawać sukienkę własnej stylizacji.

 

Ten przełomowy projekt wymyśliła w latach 70-tych amerykańska designerka i guru kobiecej mody, Diane Von Furstenberg. W tamtym okresie pracowała w małej wytwórni, gdzie zafascynowana kulturą Dalekiego Wschodu zaczęła eksperymentować z małymi kopertowymi topami i materiałem, głównie rozciągliwym dżersejem. Top Furstenberg szybko przekształciła jednak w sukienkę i w 1975 roku sprzedała ją w około pięciu milionach (!) egzemplarzy („zaledwie” 15 tysięcy sztuk tygodniowo). Szczęśliwe dla Diane, premiera kobiecej „kopertówki” wypadła w okresie początków amerykańskiej rewolucji seksualnej – wolność i swoboda święciły więc triumfy na ulicach i w garderobach.

 

- Projektuję dla kobiet, które chcą być kobietami – mówiła projektantka, która dzięki kopertowej sukience zdobyła międzynarodową sławę i uznanie (w 1976 roku pojawiła się nawet na okładkach Newsweek’a i Wall Street Journal). Faktycznie, każdy element przełomowego projektu służy podkreśleniu kobiecych krągłości. Głęboki dekolt, zaznaczona talia i biodra oraz długość przed kolano wystarczyły, ab zdobyć serca nawet najbardziej wybrednych klientek.

 

Kopertowa sukienka Diane Von FurstenbergFot. East News/ Kopertowa sukienka w kolekcjach Diane Von Furstenberg na sezon wiosna lato

 

W latach 80-tych Diane Von Furstenberg przerwała swoją projektancką karierę, a na nowe wzory i kolory kopertowej sukienki, trzeba było czekać aż do roku 1997 roku.

 

- To strój, który nie wymaga wysiłku i nadaje się na każdą okazję, pasuje do każdego miejsca na świecie, odpowiada potrzebom współczesnych kobiet. – mówi Diane, pytana o swój hit. I o to właśnie chodzi.

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja