PL / EN
KRÓTKA HISTORIA KOPERTOWEJ SUKIENKI DIANE VON FURSTENBERG

KRÓTKA HISTORIA KOPERTOWEJ SUKIENKI DIANE VON FURSTENBERG

Gdyby nie błyskotliwy pomysł Diane Von Fusrstenberg, kobiety nie mogłyby korzystać z dobrodziejstw kopertowej sukienki. Przeczytajcie, jak powstała.

Jeśli istnieje sukienka zaprojektowana, aby schlebiać kobiecej sylwetce, to jest nią bez wątpienia sukienka kopertowa. Pasek materiału wiązany w talii pozwala na dowolne dopasowanie sukienki do figury, podkreślanie jej atutów i tuszowanie mankamentów. Za każdym razem, gdy ją zakładamy, możemy dowolnie poddawać sukienkę własnej stylizacji.

 

Ten przełomowy projekt wymyśliła w latach 70-tych amerykańska designerka i guru kobiecej mody, Diane Von Furstenberg. W tamtym okresie pracowała w małej wytwórni, gdzie zafascynowana kulturą Dalekiego Wschodu zaczęła eksperymentować z małymi kopertowymi topami i materiałem, głównie rozciągliwym dżersejem. Top Furstenberg szybko przekształciła jednak w sukienkę i w 1975 roku sprzedała ją w około pięciu milionach (!) egzemplarzy („zaledwie” 15 tysięcy sztuk tygodniowo). Szczęśliwe dla Diane, premiera kobiecej „kopertówki” wypadła w okresie początków amerykańskiej rewolucji seksualnej – wolność i swoboda święciły więc triumfy na ulicach i w garderobach.

 

- Projektuję dla kobiet, które chcą być kobietami – mówiła projektantka, która dzięki kopertowej sukience zdobyła międzynarodową sławę i uznanie (w 1976 roku pojawiła się nawet na okładkach Newsweek’a i Wall Street Journal). Faktycznie, każdy element przełomowego projektu służy podkreśleniu kobiecych krągłości. Głęboki dekolt, zaznaczona talia i biodra oraz długość przed kolano wystarczyły, ab zdobyć serca nawet najbardziej wybrednych klientek.

 

Kopertowa sukienka Diane Von FurstenbergFot. East News/ Kopertowa sukienka w kolekcjach Diane Von Furstenberg na sezon wiosna lato

 

W latach 80-tych Diane Von Furstenberg przerwała swoją projektancką karierę, a na nowe wzory i kolory kopertowej sukienki, trzeba było czekać aż do roku 1997 roku.

 

- To strój, który nie wymaga wysiłku i nadaje się na każdą okazję, pasuje do każdego miejsca na świecie, odpowiada potrzebom współczesnych kobiet. – mówi Diane, pytana o swój hit. I o to właśnie chodzi.

video

BALENCIAGA JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: sukienka kopertowa | Diane Von Furstenberg | historia mody |

podobne artykuły