lamode > MODA ZAGRANICZNA > NEWSY > 125. ROCZNICA POWSTANIA MARKI LANVIN
Lamode.info

125. ROCZNICA POWSTANIA MARKI LANVIN

125. ROCZNICA POWSTANIA MARKI LANVIN

Dodane przez Redakcja
20 Styczeń '14

Powstała na początku lat dwudziestych XX wieku, francuska marka Lanvin, w tym roku obchodzi 125. rocznicę swojego istnienia.

 

 

Projektantka – Jeanne Lanvin, od momentu rozpoczęcia swojej kariery w wieku zaledwie jedenastu lat, zajmowała się głównie projektowaniem kapeluszy oraz ubranek dla najmłodszych. Kiedy skończyła szesnaście lat, rozpoczęła praktyki u Madame Felix przy 15 rue du Faubourg Saint-Honoré w Paryżu, gdzie zdobywała wiedzę i doświadczenie w zawodzie modystki. To właśnie w tym miejscu, po dziś dzień, znajduje się główna siedziba marki Lanvin Menswear.

 

 

Pierwsze projekty kierowała przede wszystkim do swojej córki Marguerite, a dopiero później do szerszego grona odbiorców. Ubrania jej autorstwa były dziewczęce, a zarazem szykowne i eleganckie. Dla Jeanne było oczywistym, że nie należy dobierać stroju odpowiednio do wieku, lecz warto zwrócić uwagę na konkretny typ urody i budowy ciała. Młodzieżowy krój, zdobienia, hafty i dekoracje stanowiły opozycję do popularnych w tamtych czasach, prostych form, co w szybkim czasie przyczyniło się do zyskania dużego grona wiernych klientek.  Kobietom wyjątkowo przypadły do gustu zestawy dobrane indywidualnie dla matki i córki, które stały się inspiracją dla projektantki i rysownika Paula Iribe’a przy tworzeniu popularnego logo marki.

 

 

W latach trzydziestych Lanvin została faworytką gwiazd Holywood. Jedną z jej wielbicielek była Marlena Dietrich. Jej kreacje najczęściej wykonywane były z wysokiej jakości aksamitu, jedwabiu, tiulu, szyfonu, tafty i organzy.

 

 

Po śmierci założycielki, firma przeszła w ręce jej ukochanej córki, która do współpracy zaprosiła Antonio Canovas del Castillo del Reya, jednego z najlepiej obiecujących w tamtych czasach projektantów we Francji. Młody twórca projektował kreacje dla marki przez kolejne trzynaście lat. W latach późniejszych, dowództwo przejmowali: Jules-François Crahay, Claude Montana i w finale Alber Elbaz, który pracuje w zespole od 2001 roku.

 

 

Z okazji jubileuszu, szefowie marki pragną przypomnieć światu jej bogatą historię. Już w lutym, na stronie lanvin.com pojawi się nowa zakładka zatytułowana Lanvin History. To właśnie tam publikowane będą nieznane dotąd fotografie, archiwalne materiały video i oryginalne rysunki autorstwa samej Jeanne. Wszystkich niecierpliwych już teraz możemy zaprosić na profil Lanvin na Facebooku, gdzie w każdy czwartek publikowane będą najważniejsze daty i zdjęcia. Zapraszamy Was teraz na Twittera i Pinteresta, gdzie znajdziecie liczne niespodzianki i ciekawostki z dziejów francuskiej mody, której Lanvin zawsze była i będzie nieodłącznym elementem.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja