lamode > INFO > MODOPEDIA > 10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… OLIVIER ROUSTEING
Lamode.info

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… OLIVIER ROUSTEING

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… OLIVIER ROUSTEING

Dodane przez Redakcja
14 Sierpień '15

Olivier Rousteing – francuski projektant, dyrektor kreatywny domu mody Balmain, wcześniej związany z marką Roberto Cavalli, ulubieniec modelek i gwiazd, przyjaciel rodziny Kardashianów, fan mediów społecznościowych. Jedni krytykują go za przesadną komercjalizację mody, inni chwalą za odwagę i świeżość. Już tej jesieni będziecie mogli sami ocenić, ponieważ podjął współpracę z H&M!

 

1. 29-letni Olivier Rousteing pochodzi z adoptowanej rodziny, z Bordeaux we Francji. Samo o sobie mówi: „Jestem chłopakiem ze świata. Jestem oczywiście Francuzem, ale to nie ma znaczenia. Mam tę tradycję, urodziłem się z nią – ale uważam, że obecnie bycie luksusowym, jakościowym, nowoczesnym nie ma granic… i jestem mieszanej rasy. Chcę miksować idee i kultury”.

 

2. Przeprowadził się do Paryża, aby studiować w prywatnej szkole mody ESMOD ( the Ecole Supérieure des Arts et Techniques de la Mode).

 

3. Po ukończeniu nauki w 2003 roku wyjechał do Włoch na sześć lat. Młody twórca zaczął pracę u Roberto Cavalli`ego i szybko został awansowany na projektanta odpowiedzialnego za damską kolekcję. Po tym doświadczeniu mówił, że nabrał dużej pewności siebie i odwagi oraz nauczył się tworzyć rzeczy komercyjne, jednak przyznał, że Italia nie wykształciła w nim poczucia gustu.

 

4. W 2009 roku Rousteing zaczął pracę w domu mody Balmain jako bliski współpracownik ówczesnego dyrektora kreatywnego - Christophe`a Decarnina. Po dwóch latach zastąpił go na stanowisku głównego projektanta francuskiej marki i jest odpowiedzialny zarówno za damskie, jak i za męskie linie ready-to-wear. Po awansie powiedział przekornie, że to właśnie młody wiek, anonimowość, a zwłaszcza kolor skóry doprowadziły go do modowego establishmentu.

 

5. Jak można określić styl i wizję projektowania według Oliviera? „Kiedy tworzę ubrania dla kobiety, ciągle myślę o tym, co sam chciałbym nosić jako dziewczyna albo jako ten, który pragnąłby z nią uprawiać seks. Uważam, że seks jest naprawdę ważny, bo jeżeli masz go w głowie, nie ma żadnych barier. W tym wszystkim chodzi o pewien rodzaj fantazji” – wyznał projektant. W temat seksualności wpisuje się również afirmacja przez kreatora ciała, zarówno kobiecego, jak męskiego – Francuz podchodzi w ten sam sposób do kolekcji dla obu płci. Twórca mówi dużo o fizyczności, ale przyznaje, że to twarz jest najseksowniejszą częścią ciała, ponieważ przekazuje emocje.

 

6. Kult ciała jest dla Rousteinga ważny również w odniesieniu do swojej osoby. Kreator zwraca uwagę, że w Paryżu jest mnóstwo androgenicznych i bardzo szczupłych chłopaków, a on jest zwolennikiem wyrzeźbionych sylwetek. Sam trenował piłkę nożną, a obecnie codziennie ćwiczy na siłowni, jeździ rowerem i na łyżworolkach, ponadto, bardzo zdrowo się odżywia.

 

7. Dyrektor kreatywny Balmain jest przekonany, że na jego pokazach chodzą najpiękniejsze modelki na świecie. Etap castingów jest dla niego kluczowy – do swoich bogato zdobionych, mocnych kolekcji szuka dziewczyn o naturalnej, subtelnej urodzie, ale również zwraca uwagę na osobowość, która musi wpisywać się w ducha marki. Najważniejszym aspektem podczas wyboru „Balmain girls” pozostaje jednak swoboda, z jaką modelki poruszają się w jego projektach.

 

8. Podczas gdy wiele marek inspiruje się Paryżem i historią mody, francuski twórca uważa, że stolica Francji przestała być wystarczającym natchnieniem, a zamiast patrzeć w przeszłość, należy wybiegać w przyszłość. „Myślę, że moja estetyka jest dokładnie taka jak Pierre`a Balmaina. Obecnie robię to samo, ale w swój własny sposób. Oczywiście kocham archiwa, ale sądzę, że teraz już wystarczy spoglądania wstecz. Zacząłem dojrzewać i dostrzegać inne rzeczy. Paryż już przestał być inspirujący, dlatego musisz otworzyć swój umysł i odejść od przeszłości” – wyznał projektant w wywiadzie dla The Independent.

 

9. Wśród muz Francuza znajdują się takie gwiazdy jak Rihanna czy Kendall Jenner, ponieważ Rousteing często wspomina o potrzebach młodego (swojego) pokolenia. Barbadoska wokalistka, o której mówi „moje natchnienie, moja ikona, moja przyjaciółka”, została twarzą kampanii Balmain na sezon wiosna lato 2014. Z kolei amerykańska modelka u boku swojej siostry Kylie jest jedną z ambasadorek najnowszej sesji reklamowej francuskiego domu mody (zobaczcie tutaj!). Projektant przyjaźni się również z całą rodziną Kardashianów, a dla córki Kim – North West tworzy specjalne ubrania na zamówienie.

 

10. Dom mody Balmain zapowiedział współpracę z koncernem H&M. Olivier Rousteing, w ślad za Karlem Lagerfeldem, Donatellą Versace, Isabel Marant czy Alexandrem Wangiem, stworzył kolekcję, która ukaże się w wybranych sklepach szwedzkiej marki już 5 listopada 2015 roku. Zapowiedź ekskluzywnej linii mogliśmy zobaczyć podczas gali Billboard Musi Awards, na której projektant pokazał się w towarzystwie Kendall Jenner i Jourdan Dunn ubranych w jego propozycje dla H&M-u. 

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja