lamode > INFO > MODOPEDIA > 10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… HEDI SLIMANE
Lamode.info

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… HEDI SLIMANE

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… HEDI SLIMANE

Dodane przez Redakcja
31 Lipiec '15

Hedi Slimane – Francuz z włosko-tunezyjskimi korzeniami, fotograf, projektant, dyrektor kreatywny domu mody Saint Laurent Paris, wcześniej związany z Diorem. Przyjaciel gwiazd rocka nazywany też księciem ciemności, zawsze przedstawia się z bezdźwięcznym „h” – Edi Sli-man. To jeden z tych kreatorów, którzy tworzą dla największych światowych marek, a wciąż pozostają szarymi eminencjami rynku mody. Poznajcie (H)Ediego Sli-mane`a!

 

1. Urodził się w 1968 roku w Paryżu jako syn Włoszki i Tunezyjczyka. Sztuki fotografii uczył się już jako dziecko, a w wieku 16 lat stworzył swoje pierwsze projekty odzieży. Następnie studiował historię sztuki na uczelni École du Louvre.

 

2. W 1996 roku został dyrektorem linii męskiej ready-to-wear u YSL dzięki angażowi Pierre`a Berge, a rok później został mianowany dyrektorem artystycznym. Na jego debiutanckim pokazie pojawił się sam Yves Saint Laurent, który entuzjastycznie oklaskiwał kolekcję z pierwszego rzędu.

 

3. Na początku 2000 roku projektant pokazał swoją kolekcję „Black Tie” na sezon jesień zima 2000/2001, w której zaprezentował nową wizję bardzo szczupłej sylwetki. To był jego ostatni pokaz dla marki YSL – Slimane zdecydował się na odejście i jednocześnie odrzucił propozycję od domu mody Jil Sander.

 

4. Projektant zdecydował się przyjąć ofertę pracy od firmy Christian Dior i został dyrektorem kreatywnym męskiej linii Dior Homme. Od razu wprowadził swoją koncepcję wspomnianej tzw. szczupłej sylwetki, a rok później zainaugurował pierwszy zapach marki dla mężczyzn – Higher.

 

5. Zainspirował Karla Lagerfelda do… odchudzania. Dyrektor kreatywny Chanel tak bardzo chciał nosić projekty Slimane`a, które były przeznaczone wyłącznie dla szczupłych sylwetek, że postanowił schudnąć. Efekty diety były spektakularne – projektant zrzucił aż 42 kg w 2001 roku i do tej pory pozostaje fanem obcisłych rurek od Hediego.

 

6. W 2002 roku Hedi Slimane został okrzyknięty przez kapitułę CFDA najlepszym twórcą roku w kategorii „Międzynarodowy Projektant” jako pierwszy mężczyzna w historii, a zwycięzcę zapowiedział jego fan – David Bowie.

 

7. Artysta związany jest ze sceną muzyczną, której przedstawicieli fotografuje do swojego słynnego bloga „Diary” i często inspiruje się nimi podczas pracy twórczej jako projektant oraz zaprasza do pracy nad kampaniami. Oprócz wspomnianego Davida Bowiego, pojawiały się takie osobistości, jak: Mick Jagger, Jack White, Marianne Faithfull, Marilyn Manson czy Courtney Love.

 

8. W 2006 roku projektant zdecydował się nie kontynuować współpracy z marką Dior i skupił się na projektach fotograficznych. Po latach spędzonych w Paryżu, Berlinie, Londynie i Los Angeles, postanowił wydać „Anthology od a Decade”, która stanowi cztery wydania albumów zatytułowanych miastami, w których w ostatnim czasie przebywał Slimane.

 

9. W marcu 2012 roku Hedi został oficjalnie przedstawiony jako nowy dyrektor kreatywny domu mody Yves Saint Laurent i już w czerwcu tego samego roku zdecydował się na zmianę nazwy marki na Saint Laurent Paris.

 

10. W lipcu bieżącego roku projektant postanowił reaktywować atelier couture, które zostało zamknięte wraz z odejściem Yves Saint Laurent na emeryturę w 2002 roku. Kreator, chcąc wprowadzić do haute couture jeszcze więcej ekskluzywności, proponuje całkiem nową definicję wysokiego krawiectwa – projekty z luksusowej kolekcji będą dostępne tylko dla wybranych przez dyrektora kreatywnego klientów.

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja