lamode > INFO > MODOPEDIA > 10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… CLARE WAIGHT KELLER, DYREKTOR KREATYWNEJ CHLOE
Lamode.info

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… CLARE WAIGHT KELLER, DYREKTOR KREATYWNEJ CHLOE

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… CLARE WAIGHT KELLER, DYREKTOR KREATYWNEJ CHLOE

Dodane przez Redakcja
21 Sierpień '15

O ile Karl Lagerfeld to legenda, którą kojarzą wszyscy, nawet laicy modowi, a Olivier Rousteing z Balmain jest coraz popularniejszy za sprawą swojej aktywności w sieci, a teraz dowie się o nim cały świat dzięki współpracy z H&M, o tyle imię i nazwisko Clare Waight Keller większości nie mówi nic. Obecnie nadal niewielu wie o jej istnieniu, ale branża doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie ona kreuje teraz trendy, za którymi podążają wszyscy. Styl boho, dzisiaj tak bardzo popularny, odżył i nabrał podwójnej mocy dzięki jej twórczości w domu mody Chloé.

 

1. W wieku 21 lat, kilka tygodni po ukończeniu edukacji w Royal Collage of Art w Londynie, dostała pracę w koncernie Calvin Klein, po tym jak twórcy marki zachwycili się jej kolekcją dyplomową. Odpowiadała tam za projektowanie linii damskiej. 

 

2. Cztery lata później przeszła do Ralph Lauren, gdzie współpracowała z głównym projektantem nad inauguracją nowej linii męskiej – Purple Label. To doświadczenie dało kreatorce głębokie zrozumienie i uznanie dla eleganckiego krawiectwa, które widać dzisiaj w jej obecnej twórczości – sylwetki Chloé charakteryzuje nonszalancki sznyt w typie „zapożyczone z męskiej garderoby”.

 

3. Kolejnym ciekawym punktem w portfolio Waight Keller była praca dla domu mody Gucci. Kiedy Tom Ford szukał nowego członka do zespołu Gucci w Londynie, od razu pomyślał o Brytyjce, która zajęła stanowisko starszej projektantki. Clare obok Forda, współpracowała tu z Francisco Costa (dzisiaj Calvin Klein) i Christopherem Bailey`em (dzisiaj Burberry). Odeszła po rezygnacji ówczesnego dyrektora kreatywnego w 2004 roku.

 

4. Rok później znalazła się w marce Pringle of Scotland i objęła stołek głównej projektantki. W ciągu sześciu lat odświeżyła na dobre wizerunek PoS i przekształciła firmę z niedużej marki specjalizującej się w dzianinach w topowy dom mody.

 

5. W końcu w 2011 roku przeprowadziła się z rodziną do Paryża i związała z Chloé zastępując ówczesną dyrektor kreatywną – Hannahę MacGibbon. „Energia w Paryżu jest zupełnie inna. Jest klasycznie i konkretnie oraz istnieje napięcie pomiędzy tutejszą nowoczesnością a dziedzictwem – to bardzo wpływa na moją postawę” – powiedziała Brytyjka o stolicy Francji.

 

6. Jak można opisać DNA paryskiej marki pod wodzą obecnej dyrektor kreatywnej? Waight Keller przełamuje stereotypy postrzegania piękna, kobiety i płci jako takiej. Dokonuje doskonałej fuzji tradycyjnego seksapilu z męskimi pierwiastkami, co daje niezwykły efekt nonszalancji, pewności siebie i świeżości. Wypracowała charakterystyczny podpis, który staje się czytelny dla całej branży, a są to m.in. łączenie graficznej wrażliwości z czystymi liniami, nietypowe kombinacje kolorów czy rozpoznawalna biżuteria.

 

7. Większość projektantów mówi o swoich muzach, że są silnymi, pewnymi siebie kobietami. Clare zwraca uwagę, że nie to jest najważniejsze, ale fakt, że ktoś czuje się sobą. „To look decydujący. Dlatego uwielbiam Katharine Hepburn – ona była bardzo „sobą”. Marlene Dietrich i Coco Chanel – oczywiście też są tego przykładem” – tłumaczyła Brytyjka.

 

8. Projektantka wpadła na pomysł, żeby nazywać kobiety, które ubiera i podziwia mianem „Chloé Girls”. To dziewczyny utożsamiające wspomnianego wyżej ducha marki, o których stylu można mówić „siostrzany”. Wśród fanek francuskiego domu mody znajdują się światowe trendsetterki i ikony stylu, jak Elena Perminova, Anna Dello Russo, Florence Welch, Chiara Ferragni, a także polska topmodelka Anja Rubik.

 

9. Jeżeli mowa o Anji Rubik… Polka blisko współpracuje z marką Chloé. Niejednokrotnie widzieliśmy ją na wybiegu francuskiego domu mody, cztery razy była ambasadorką biorąc udział w kampanii oraz aż pięć razy z rzędu zaproszono ją do promowania perfum. Podczas ostatniego projektu (sesji reklamowej na sezon jesień zima 2015), Clare powiedziała o Anji: „jej siła, świeżość i nowoczesność ucieleśniają śmiałość i indywidualizm ducha Chloé”.

 

10. Jaki styl preferuje Waight Keller w swojej garderobie? To naturalna mieszanka brytyjskości z paryskością, chociaż mimo pochodzenia projektantka zdecydowanie kładzie nacisk na Francję i utożsamia się z tutejszą modą. „Zawsze uzupełniam szafę nowymi klasykami. Zaczęłam to robić o wiele bardziej świadomie, jak przeprowadziłam się do Paryża. (…) Francuzki nie są niewolniczkami mody i nigdy nie odbiegają znaczącą od swojego personalnego stylu.” – mówiła Clare. Co sezon do jej szafy trafiają jedwabne koszule, idealnie skrojone spodnie, prosty biały T-shirt z charakterystycznym detalem lub cięciem oraz tzw. statement piece, czyli kurtka lub płaszcz, które są podstawą jej każdego looku.

 

W naszym cyklu pisaliśmy także o Karlu Lagerfeldzie, Phoebe Philo, Hedi Slimanie czy Victorii Beckham. Sprawdźcie inne nazwiska w naszej Modopedii tutaj!

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja